До Всесвітнього дня переробки вторинної сировини організатори найбільшого екоруху країни «Let`s do it Ukraine» разом із амбасадором проекту – ведучим телеканалу «Київ» Славою Соломкою презентували Національну мапу пунктів прийому вторинної сировини, закликали відмовлятися від поліетиленових пакетів, сортувати сміття та формувати культуру чистоти. Лідерка Всеукраїнського молодіжного руху «Let`s do it Ukraine» Юлія Мархель також розповіла про екоконкурси та інші активності, заплановані на листопад.

Кожен українець за рік генерує в середньому від 300 до 500 кілограмів сміття. При цьому переробляється лише 3-5% побутових відходів, більша ж їх частина відправляється на сміттєзвалища. На сьогодні загальна площа сміттєзвалищ в Україні перевищує 9 тис. га (а це, на хвилиночку, 12 605 футбольних полів для міжнародних матчів!). Ну, і ще трохи для порівняння – це трохи більше, ніж територія Івано-Франківська, Черкас або Чернігова.

«Щороку в Києві вивозять понад мільйон тонн відходів. Невідсортоване сміття забруднює землю та океани й руйнує цілі екосистеми, хоча насправді більше половини того, що сьогодні лежить на сміттєзвалищах, можна було б переробити.

Кілька років тому ми зі знімальною групою приїхали на сміттєсортувальний завод, і я був вражений, наскільки сміття може бути корисним. Наприклад, із пластикових кришечок від пляшок роблять автомобільні диски, а з дерев’яних відходів виготовляють паливні брикети, які є дуже енергоємними (а зараз це неймовірно актуально). Тоді я зрозумів, що сміття – це велика цінність. Але ми можемо зробити вибір – прикрасити ним своє життя або, навпаки, засмітити. Після цього я почав сортувати сміття, бо зрозумів, що таким чином і я, в тому числі, матиму від нього користь, а не проблеми. Адже коли навколо тебе сміття – то і в душі брудно, а з брудною душею красиво не проживеш.

Якщо кожна людина вже сьогодні почне сортувати відходи та здавати їх на переробку, за кілька років сміттєзвалища зменшаться в рази! Причому, не обов’язково починати з чогось складного. Можна просто знайти на Національній мапі пунктів прийому вторсировини найближчий пункт і подивитися, що там приймають – ту сировину й сортуйте. Паралельно з цим спробуйте проаналізувати свій кошик у супермаркеті й подивитися, що з цього можна переробити, а що ні, й на що екологічне його можна замінити. А далі ставтеся до цього як до гри – кожного місяця виходьте на новий рівень ековідповідальності», – говорить ведучий телеканалу «Київ» Слава Соломка.

До речі, сміттєзвалища мають негативний вплив не лише на довкілля. Перевантажені полігони та несанкціоновані звалища стають причиною забруднення ґрунту та ґрунтових вод, що в результаті може призвести до негативного впливу на здоров’я людини. До прикладу, в період гниття поліетиленового пакета в повітря виділяється понад 70 різних хімічних сполук, жодна з яких не є корисною для нашого організму. Окрім того, такі звалища сміття є середовищем для розмноження комах та гризунів, які є збудниками та переносниками різних інфекційних захворювань, таких як лептоспіроз, сказ, енцефаліт, чума та ін., що, в свою чергу, має негативний вплив на здоров’я та життя людини. Не можна ігнорувати і вплив війни. Через збільшення населення міст зростає і навантаження на їх звалища та полігони.

«Розвиток кругової економіки в Україні, забезпечення роботи переробних заводів, розвантаження сміттєзвалищ, заощадження ресурсів планети та країни залежить виключно від кожного з нас. Потрібно об’єднатися й формувати екокультуру разом. Сортуйте, здавайте на перероблення, користуйтесь багаторазовим, давайте старим речам друге життя», – наголосила лідерка Всеукраїнського молодіжного руху Let`s do it Ukraine Юлія Мархель.

Цього року українці мають змогу об’єднатися у Всеукраїнському марафоні роздільного збору відходів та виграти подарунки від організаторів.

Сортуйте вторинну сировину з 15 по 30 листопада 2022 року, здавайте на переробку;  зареєструйте свій результат участі у Всеукраїнському марафоні роздільного збору відходів на сайті www.letsdoitukraine.org до 30 листопада включно й автоматично беріть участь у розіграші подарунків. Переможців оголосять 3 грудня 2022 року.

У марафоні також можуть взяти участь школярі. Заклад загальної середньої або позашкільної освіти, який збере та здасть на переробку найбільшу кількість вторинної сировини в період з 15 листопада по 30 листопада 2022 року та заповнить онлайн форму з результатом, отримає комплект баків для сортування на кожен поверх, тренінг для учнів школи «Ековідповідальне життя» та базовий реквізит для команди екопатрульних.

З 5 по 25 листопада 2022 року волонтери закликають активних учнів та їх родини з усіх областей України та за кордоном брати участь у Всеукраїнському конкурсі «Мішечок». У межах проекту також відбудеться конкурс серед учнівської молоді, шкіл та позашкільних навчальних закладах з індивідуальними та колективними номінаціями. Головний подарунок отримає школа, учні якої пошиють найбільшу кількість мішечків, – принтер для сублімаційного друку.

Усю необхідну інформацію щодо того, як почати сортувати сміття, види вторинної сировини, а також Національну мапу пунктів прийому вторинної сировини можна знайти на сайті recyclingpoints.org.