У телепроекті «Відкритий урок» беруть участь понад 130 викладачів.

Телеканал «Київ» сьогодні розпочав серію програм «Відкритий урок» для учнів 7-9 класів, які продовжують навчання дистанційно. А також для тих, то хоче освіжити знання.

Перший урок відбувся на каналі о 10:30. Предмет: “Історія України”, 7 клас.

Наступний урок пройшов об 11:30. Предмет: “Географія”, 8 клас.

А третій урок стартує о 12:30. Предмет: “Мистецтво”, 9 клас. Тема: Кубізм.

Уроки доступні також в записі на нашому сайті за даним посиланням.

До «Відкритого уроку» доєднались кращі вчителі київський шкіл і ліцеїв, а також Інституту післядипломної педагогічної освіти Київського університету ім. Бориса Грінченка. Співробітники інституту теж будуть записувати окремі теми. Наприклад, можна буде подивитися записи з української мови Наталії Дикої, англійської Людмили Жарикової, математики Олени Олексюк, історії України завідувача кафедри Фелікса Левітаса. Можливо, кілька уроків запише сам директор інституту Михайло Войцеховський (біологія).

Також будуть викладачі, які брали участь в телепроекті минулої весни. Серед них, наприклад, такі, що полюбилися багатьом, вчителя історії Сергій Берендєєв і Олександр Худобець.

Ми розбиралися, чим можуть допомогти телеуроки і як правильно організувати процес дистанційного навчання для дітей.

Кому дивитися?

Нагадаємо, що телеканал «Київ» та Інститут післядипломної педагогічної освіти Київського університету ім. Бориса Грінченка минулої весни ще за місяць до всієї країни почали проект «Відкритий урок», який тільки в соцмережах подивилися більше 7,5 мільйонів разів. Деякі теми тоді зацікавили не тільки школярів. Наприклад, телеоператори, які знімали уроки зарубіжної літератури, зізналися, що потім перечитали заново твори Рея Бредбері. Особливою популярністю користувалися уроки з історії України, української мови та літератури.

Тому на телеканалі впевнені, що нові програми також будуть цікаві не тільки школярам. Для кого ще буде корисним цей проект? В Інституті ім. Грінченка вважають, що їх слід подивитися і самим вчителям. По-перше, телеуроки вони можуть потім рекомендувати своїм учням в якості додаткового матеріалу (всі записи будуть доступні в соцмережах телеканалу «Київ»). По-друге, деяких шкільних викладачів це може підштовхнути до створення власних авторських уроків.

При цьому фахівці розуміють, що телеуроки ні в якому разі не замінять школярам їх власних вчителів. Адже тільки вчитель, спираючись на власний досвід, знає, який підхід потрібен для кожного класу, в якому він викладає. Тобто, наприклад, в 5А він проведе трохи урок інакше, ніж в 5Б, хоча тема буде та сама. Або візьмемо, літературу. Тут важлива інтерпретація. Учитель може подивитися телеурок і використовувати його як додатковий матеріал, наприклад, рекомендував його подивитися своїм дітям. Або ж це наштовхне його на якусь свою цікаву подачу теми.

Дистанційка: за і проти

За спостереженнями вчителів, які брали участь у записі телеуроків на каналі «Київ» навесні, у дистанційки є свої плюси і мінуси. Деяким учням, дійсно, довелося набагато важче освоювати теми, ніж при навчанні в класі. Але були й такі, яким, навпаки, вдалося навіть підвищити свій рівень. Їм підійшов такий темп викладання, коли, наприклад, можна самому регулювати час занять, підібрати собі комфортний режим і є можливість ще раз переглянути запис з поясненням теми і таке інше.

Причому вік учнів не важливий. Виявляється, цілком можна займатися на видаленні і з першокласниками. Тут головне, в перший раз пояснити дитині, як користуватися вайбером.

Як організувати дистанційне навчання?

Ще минулої весни стало зрозуміло, що дистанційне навчання – це в першу чергу збільшення навантаження на самих вчителів. Адже потрібно підібрати візуальний матеріал в електронному вигляді, підготувати презентації та ін. А найголовніше, що 80% комунікацій між людьми відбуваються на невербальному рівні. Вчителю важливо бачити, як діти реагують на його слова. При «дистанційці» ж отримати цю реакцію складніше.

Тому дуже важливо створити хороший психологічний міроклімат і з самого початку визначити правила поведінки, рекомендують фахівці Інституту післядипломної педагогічної освіти Київського університету ім. Бориса Грінченка. Учневі має бути психологічно комфортно. Тому, можливо, потрібно приділити час, щоб поговорити не тільки про шкільну програму.

Крім того, вчитель має правильно модерувати заняття. Наприклад, слід відразу домовитися про те, що спочатку він розповідає тему, а потім відповідає на запитання дітей.

Як підготувати дитину до дистанційного навчання?

Найголовніше правило, на яке вказують всі викладачі, дитина повинна розуміти, що включити на будь-якому з гаджетів урок і приступити до заняття – це його зона відповідальності і самоорганізації. Сьогодні досить часто зустрічаються надто активні батьки і часто у таких дитина просто сидить і чекає, коли йому скажуть, що робити. Зрозуміло, вони повинні знати, чим він займається, але гіперопіка шкідлива. Не потрібно разом з ним готуватися до контрольної.

Інша справа, що потрібно мотивувати на навчальний процес. Дитина повинна розуміти, що навчання для нього важливе і не потрібно боятися. І тут функція батьків полягає не стільки в контролі, скільки в створенні психологічно комфортних умов. Тобто діти самі повинні хотіти вчитися. Тільки так можна досягти позитивних результатів. І до речі, це стосується не тільки дистанційки, а й навчання в цілому.