З початку 2020-го року комунальний телеканал «Київ» розпочав технічну модернізацію.

Цьогоріч канал переїхав зі старого аварійного будинку на Хрещатику, в якому знаходився багато років в новий телецентр на Подолі, спеціально пристосований під його завдання. Компанія придбала «каналоутворюючі» апаратно-програмні рішення. Вони дозволять невпізнанно змінити візуалізацію каналу і подесятерити технічні можливості для реалізації креативних ідей його творчої команди.

«Майже рік тому ми почали перезавантаження каналу. Власне, ті, хто знав старий телеканал «Київ», сьогодні його не впізнають. І це при тому, що ми лише розпочинаємо його технічну модернізацію. За контентом  канал вже реально перетворився на справжнього мовника громади, зосередженого на «приземлених» інтересах киян, локальному та гіперлокальному житті столиці. Однак технічна сторона також відіграє важливу роль. Новий зміст вимагає нових інструментів. У минулі роки освоювалися істотні бюджети. Проте або пріоритети були неправильними, або в фокусі були, скажімо, не інтереси каналу на першому місці. І по факту канал технічно дуже відстав. Якщо минулого року канал не мав коштів на капітальний  розвиток, то у 2020-му довелося зробити неможливе: вмістити в стандартний річний бюджет витрати на революційний технологічний стрибок, який «просуне» канал на роки вперед», – розповів керівник телеканалу «Київ» Юрій Лященко.

Телеканал придбав нову систему автоматизації ефіру компанії VSN і вже завершено її інсталяцію. До цього компанія працювала на програмному забезпеченні, встановленому багато років тому, з дуже обмеженим функціоналом. Нова ж система дозволяє автоматизувати всі робочі процеси: рекламні прояви, анонсування, прямоефірні включення та ін. З’явилося багато нових технічних можливостей.

«Тепер у нас з’явилася можливість анонсувати події наживо в поєднанні з графічними шаблонами, підготовленими заздалегідь. І немає потреби залучати, як раніше, відділ дизайну або монтажки. Також є можливість підключення трафік-системи. Нова автоматизація дозволить нам вести мультиплатформенне мовлення, розділяти потоки на ефірне всередині України, закордонний та YouTube згідно з тематичними обмеженнями», – розповідає про переваги нової системи головний інженер Андрій П’ятницький.

Переговори щодо закупівлі системи автоматизації ефіру телеканал почав ще на початку року. За цей час розглянули всі представлені на ринку подібні продукти. Таким чином, ще до виходу на торги компанії вдалося сформувати свій шорт-лист з 5 систем автоматизації з необхідним функціоналом і істотно знизити вартість.

«Вже на етапі підготовки тендеру ми збили стартову суму з 5,5 до 3,65 млн грн. А під час самих торгів стався реальний аукціон і підсумкова сума скоротилася ще майже на мільйон — до 2,75 млн грн», – розповідає Юрій Лященко.

Крім того, телеканал «Київ» модернізує в цьому році свою АСБ і оснастить її графічною системою оформлення прямоефірної продукту Vizrt, яку використовують лідери світового телемовлення, такі як ABC, CBS, Fox, CNN, BBC та Sky News і лічені українські телеканали.

Цей титровальний комплекс відповідатиме за всю графіку каналу — погода, трафік, термінова інформація, анонсування, зворотний зв’язок з глядачами, інтеграція з сайтом і соцмережами. Він автоматизує багато робочих процесів, заощадить людський ресурс, дає можливість оновлювати дані онлайн в автоматичному режимі, перераховувати графіку, підбирати потрібні шаблони оформлення. Vizrt інтегрований в новинну систему каналу Octopus і дозволить журналістам формувати сюжети з графічним оформленням відразу на своїх робочих місцях. На етапі відбору в підсумковий шорт-лист каналу, за словами Юрія Лященко, потрапило дві системи – Vizrt і «Маестро». А виграв Vizrt, в першу чергу, через сумісність з системою Octopus Newsroom, на якій зараз працює канал.

«Ціна також зіграла роль – нам вдалося скоротити первинну пропозицію майже у 2 рази. І, головне, у нас революційно виріс функціонал. Ми отримуємо інструменти, про які раніше не могли навіть мріяти. Далі більша частина зусиль піде навіть не на навчання персоналу, а скоріше на усвідомлення командою каналу всіх можливостей нового обладнання. Творцям тепер доведеться розширити свою свідомість і професійні горизонти», – говорить керівник телеканалу.

Також телеканал зробив передостанній крок в сторону переходу на HD мовлення. Найближчим часом зміниться й оформлення студії. З’явиться відеостіна, що складається з 18 моніторів (6 на 3 моніторів розміром 7,5 на 2 метри) з можливістю одночасного показу 4-х прямоефірних незалежних потоків  інформації (наприклад, з місць подій в місті). І з кожним з них зможуть спілкуватися ведучі в студії. Також стіну підключать до системи оповіщення центру надзвичайних ситуацій КМДА.

Все обладнання повинно бути поставлено в грудні, і як стверджують на телеканалі, глядачі зможуть оцінити перші поліпшення вже на початку 2021 року.

«На повне освоєння всього функціоналу, як показує практика, потрібно від 6 до 9 місяців», – зазначив Андрій П’ятницький.

При цьому всі ці витрати вдалося вмістити в бюджет, виділений телеканалу на 2020 рік на капітальний розвиток – це 27,043 млн ​​гривень. До речі, в цю ж в суму, крім витрат на переїзд, автоматизацію, відеостіну і Vizrt, вдалося втиснути покупку декорацій, облаштування телевізійних і радіопавільйонів, радіопродакшену, закупівлю ще більшої кількості LiveU, відеокамер, дронів та ін.

«Ми торгуємося за кожну бюджетну копійку, як ніби ми перебуваємо на близькосхідному ринку, – акцентує Юрій Лященко. – Оскільки ми комунальний канал, і у київської громади немає зайвої «нерозмінної купюри» в 6 млн доларів. Саме стільки, за чутками, на українському ринку коштує запуск інформаційного телеканалу. Доводиться домагатися необхідного функціоналу, оперуючи в рази менш скромним ресурсом. Тому, наприклад, ми відмовилися від віртуальної студії, оскільки наше завдання – швидше бути там, де відбуваються новини, а не розгортати «танчики» в повному масштабі в студії.

 «Не комунально», як ми жартуємо. При цьому «комунально» не означає убого. Все, що ми набуваємо сьогодні, необхідно для якісної роботи каналу і його відповідності сучасним реаліям. В якомусь плані нам пощастило. Через епідемію цього року не запускалося багато нових телеканалів, і на ринку закупівель не було великої конкуренції. За цей рік ми якісно змінилися за змістом. І завдяки новому інструментарію вже скоро наші глядачі зможуть оцінити й нову якість картинки», – резюмує Юрій Лященко.

Фото: Київ ТБ